Przetwórstwo tworzyw sztucznych często wymaga niestandardowych rozwiązań. Z tego powodu wiele firm prowadzi produkcję z użyciem różnego rodzaju dodatków uszlachetniających, które nadają produktowi oczekiwane właściwości. Jakie są najbardziej znane z nich?
PE, PP i inne folie z tworzywa sztucznego mają tendencję do sklejania się, często utrudniając oddzielanie warstw folii. To zjawisko nazywane jest blokadą i wynika z tego, że frakcje o niskiej masie cząsteczkowej lub dodatki woskowe wytwarzają warstwę adhezyjną na powierzchni folii. Potrzebna jest pewna siła, aby oddzielić warstwy folii od siebie. Dodatki antyblokingowe dodawane przy produkcji folii z tworzywa sztucznego, minimalizują przyczepność i zmniejszają siłę blokującą pomiędzy warstwami. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego dodatku przeciw blokowaniu obsługa folii jest znacznie uproszczona.
Folie poliolefinowe mają wysoki współczynnik tarcia, co prowadzi do ich tendencji do przylegania do siebie, ale też do powierzchni metalu podczas obróbki. Dodatek poślizgowy modyfikuje właściwości powierzchniowe poliolefiny i zmniejsza tarcie między warstwami folii i między folią a innymi powierzchniami, z którymi się stykają.
Obecność naładowanych powierzchni polimerowych, generowanych przez kontakt cierny między dwoma materiałami, może mieć negatywne skutki podczas produkcji czy formowania. Dodatki antystatyczne eliminują problemy z odbijaniem kurzu (wpływ na przejrzystość folii), z wzajemnym odpychaniem ciał tego samego ładunku, czy wyładowaniami elektrycznymi, które są niebezpieczne dla pracowników.
Tworzywa sztuczne mogą ulegać utlenianiu z powodu różnych czynników, np. temperatury czy światła. Stabilizowanie polimerów za pomocą dodatków przeciwutleniających zapobiega temu procesowi.
Dodatki procesowe ulepszają przetwórstwo poliolefin i innych polimerów. Mogą między innymi: eliminować pęknięcia stopu, redukować ciśnienie, łagodzić gromadzenie się pleśni, zmniejszyć zużycie energii, przyspieszyć zmiany koloru, poprawić gładkość czy połysk itp.
Każdy polimer ma swoją własną odporność na światło słoneczne i warunki atmosferyczne. Aby chronić tworzywa sztuczne przed przedwczesną degradacją, należy dodawać stabilizatory UV.
W wielu miejscach, np. szklarniach (przy optymalizacji plonów), różnica temperatur w ciągu dnia i nocy ma ogromne znaczenie. Absorber IR pozwala kontrolować rozpraszanie temperatury w nocy, aby zapewnić lepszą ochronę upraw.
W opakowaniach żywności osiadająca na nich mgła może negatywnie wpływać na estetykę, a przede wszystkim na świeżość żywności. Środki antyfogingowe zapobiegają marnowaniu żywności i skracaniu terminu przydatności do spożycia.
Polimery, pierwotne lub poddane recyklingowi, mogą być wrażliwe na wilgoć lub absorbować ją, co z kolei może powodować defekty podczas produkcji. Osuszacze zapobiegają temu zjawisku.