Technologia rotograwiurowa w druku opakowań
Rotograwiura to przemysłowa technika drukowania wklęsłego. Elementy drukujące na formie drukowej znajdują się poniżej elementów niedrukujących. Drukarki rotograwiurowe to maszyny rotacyjne, wyposażone w zanurzeniowy system farbowy. Są szeroko rozpowszechnione w branży opakowaniowej i wykorzystywane do druku wielkonakładowego. Umożliwiają wykonywanie odbitek najwyższej jakości i doskonale nadają się do odwzorowywania wielobarwnych obrazów. Elastyczne materiały opakowaniowe to jednak nie jedyny obszar zastosowania rotograwiury. Wykorzystuje się ją także do druku katalogów ilustrowanych, tapet czy drukowanych oklein.
Jak działa drukarka rotograwiurowa?
Drukarka rotograwiurowa jest w większości przypadków maszyną zwojową i wykorzystuje farby ciekłe. W drukarkach rotograwiurowych stosuje się podłoża elastyczne o gładkiej powierzchni, jak folie aluminiowe i folie z tworzyw sztucznych. Współcześnie proces przygotowywania form drukowych jest w pełni zautomatyzowany i sterowany komputerowo. Polega na trawieniu obrazu na metalowym cylindrze za pomocą chlorku żelaza o różnym stężeniu. Cylinder jest galwanizowany warstwą miedzi, a następnie grawerowany techniką laserową lub elektromechaniczną. Jakość wykonania cylindra bezpośrednio odpowiada za jakość druku. Odpowiednie przygotowanie formy drukowej jest procesem dość kosztownym, dlatego technika rotograwiurowa opłacalna jest przy znacznych nakładach produktu. Na jakość wydruku wpływa również lepkość farby drukarskiej, właściwości powierzchniowe podłoża oraz pojemność wgłębień cylindra.
Cylinder w drukarkach rotograwiurowych jest miedziany lub stalowy i częściowo zanurzony w zbiorniku z farbą. Porusza się rotacyjne w zbiorniku, a nadmiar farby zostaje usunięty za pomocą rakla. W ten sposób farba pozostaje tylko w obszarach wklęsłych cylindra. Z formy drukowej farba zostaje przeniesiona na podłoże, które następnie jest dociskane cylindrem dociskowym, czyli preserem. Nacisk musi być dostatecznie duży, aby doszło do przeniesienia farby. Każdy kolor nanoszony jest oddzielnie, w systemie sekcyjnym. Cylinder formowy i cylinder dociskowy podłączane są do źródła prądu i mają ładunek przeciwny niż ten, który ma farba drukarska. W ten sposób wytwarza się pole elektrostatyczne, które umożliwia równomiernie przeniesienie farby drukarskiej. W technice rotograwiurowej farby wysychają poprzez odparowanie rozpuszczalnika w tunelach suszących i komorach wentylujących.
Rotograwiura w branży opakowaniowej
Drukarki rotograwiurowe są szeroko wykorzystywane do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, ponieważ umożliwiają druk na podłożach nienasiąkliwych, takich jak folia oraz wykonywanie dużych nakładów w szerokiej gamie barwnej. Do druku rotograwiurowego nadaje się niemal każdy rodzaj papieru, folii i laminatu, jeżeli jest odpowiednio chłonny. To właśnie z tego powodu rotograwiura została rozpowszechniona przy produkcji poligraficznej opakowań. Rotograwiura sprawdza się wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba wysokojakościowego odwzorowania obrazu. Nowoczesne drukarki rotograwiurowe wyposażone są w kamery i precyzyjne systemy kontroli druku, co umożliwia uzyskanie produktów o wyjątkowej jakości i estetyce.
Rotograwiura w branży opakowaniowej wykorzystywana jest do produkcji opakowań luksusowych, choć w ostatnich latach można zaobserwować sukcesywny spadek cen maszyn przy jednoczesnym wzroście szybkości drukowania i precyzji sterowania. Podstawowymi odbiorcami opakowań rotograwiurowych jest przemysł spożywczy, zwłaszcza producenci wyrobów cukierniczych, przekąsek, jogurtów, przypraw, koncentratów i kawy.