W jaki sposób powstaje folia? Sekrety produkcji
Folia to materiał używany na co dzień przez osoby prywatne, jak i ważne akcesorium wykorzystywane w wielu branżach. Najczęściej używa się jej do zabezpieczania towarów na czas transportu i magazynowania. Jest szczelna i wytrzymała, dzięki czemu dobrze chroni różnego rodzaju produkty przed wilgocią, brudem czy kurzem. Do tego jest także lekka, nie wpływa wiec znacząco na wagę towarów, a do tego elastyczna, dzięki czemu bardzo łatwo się jej używa. Folie produkuje się z głównie tworzyw sztucznych (ale też z metalu nieżelaznego), takich jak: polietylen, polipropylen, kopolimer etylenu z octanem winylu, kopolimer etylenu z alkoholem winylowym, kopolimer etylenu z kwasem metakrylowym, polialkohol winylu, czy etylen tetrafluoroetylen. Jak produkuje się folię?
Proces produkcji
Obecnie stosowane są dwa popularne sposoby produkcji folii: metodą wytłaczania rękawa z rozdmuchem i metodą wylewania, czyli wytłaczania płaskoszczelinowego. Pierwszy sposób polega na roztopieniu danego tworzywa i wydmuchiwaniu go przez kolistą szczelinę. Ciśnienie nadaje mu postać bardzo cienkiego rękawa, który następnie schładza się powietrzem. Metoda ta pozwala na produkcję folii bardzo wysokiej jakości (wytrzymała, kleista, rozciągliwa), lecz jest czasochłonna. Produkcja folii metodą wylewu również zaczyna się od roztopienia tworzywa. Przetłacza się je jednak przez płaską dyszę. Następnie jest ono potem rozciągane i schładzane na specjalnych cylindrach. Ten sposób jest wydajniejszy. Folia może mieć jedną lub wiele warstw. W przypadku tej drugiej warstwy powstają z różnych tworzyw, aby folia miała ich pożądane cechy.
Rozciąganie folii
Folie mogą mieć orientację jednoosiową (rozciąganie jednoosiowe – O) lub dwuosiową (rozciąganie dwuosiowe – OB). Rozciąga się je w podwyższonej temperaturze. Folie orientowane, po podgrzaniu, obkurczają się w kierunku orientacji, co jest bardzo przydatne chociażby przy opakowywaniu towarów.
Aktywacja folii
Część folii (np. folie z polipropylenu czy polietylenu) poddaje się procesowi aktywacji. Umożliwia ona drukowanie, klejenie, powlekanie oraz aplikowanie folii do hot-stampingu lub cold-stampingu. Folie aktywuje się metodą chemiczną lub fizyczną.